Вашата оценка

Истанбул - един град на два континента

Истанбул - един град на два континента
06.Януари.2016 г.
Разположен от двете страни на Босфора, Истанбул е единственият град на два континента. Един от истински романтичните градове с небе обсипано с куполи и минарета. Историята му датира далеч във времето, започвайки от Византия и водещото му място в Османската империя до днешни дни, когато е най-големият град в Турция и нейно културно средище. С население от около 15 млн. души, градът образува една от най-големите агломерации в Европа и е сред най-големите градове в света по население. Неговият търговски и исторически център се намира в Европа, а една трета от населението му живее в Азия. В този уникален град можете да крачите по същите улици, където са минавали кръстоносците и еничарите, да се възхищавате на джамиите, да надникнете в султанския харем или да се пазарите на Капалъ чаршия.

Една разходка около джамията Султанахмет /известна още Синята джамия/ , площад Таксим, музеите и Капалъ чаршия, ще ви принесе, както в историята на града, така и в неговия ежедневен живот. Лесно е да се загубите в историята на Истанбул, но модерен Истанбул от своя страна е един кипящ метрополис, така че има какво да видите и от него. Търговията е от световна класа, а нощният живот около площад Таксим продължава до ранни зори. Модерен Истанбул се намира в азиатската част на града - в квартал Бейоглу, около площад Таксим и в северните предградия, където може да намерите добри ресторанти и магазини. Туризмът все още не е навлязъл толкова в тази част на града и ако имате време, непременно се разходете до там, за да видите различното лице на Истанбул. Иначе трафикът между двата континента е много натоварен - фериботите по Босфора не спират, а опашката на Златния рог е постоянна. По крайбрежните улици има стотици кафенета, в които можете да пийнете по чаша чай или турско кафе и да се любувате на гледката.

Паричната валута в Турция е турска лира. Силно препоръчително е да обменяте парите си само в банки и обменни бюра. По принцип в Истанбул свободно можете да пазарувате с евро или пък американски долари, но най-изгодно е да плащате в местна валута, тъй като в противен случай обменният курс зависи изцяло от продавача. В никакъв случай не обменяйте пари при случайно спрели ви хора на улицата, тъй като риска от измама с фалшиви банкноти е доста голям. Обичайното работно време на повечето магазини е от 09:00 до 18:00 часа, но въпреки това голям брой от тях /особено в туристическата част на града/ работят до полунощ.

Ако сте за първи път в града задължително трябва да отделите време за да посетите Света София, Синята джамия, дворците Топ Капъ и Долмабахче, района на Таксим, кулата Галата, както и пазарите - Капалъ чаршия и Египетския пазар. Разходката по Босфора също е не просто препоръчителна, а задължителна. По Босфора има прекрасни места в европейската и азиатската част, където да се разходите - Арнаут кьой, Бебек, Юскудар, които предлагат отлични гледки към мостовете и Босфора. Вижте крепостите Анадолу Хисаръ и Румели Хисаръ. Отделете време и за красивия дворец Кючуксу.
Разходката с корабче по Златния рог до религиозния център Еюп ще ви позволи да се насладите на много интересни и различни места, а на връщане може да се разходите пеша из старите квартали Балат и Фенер /тук се намират българската желязна църква Св. Стефан и Византийската патриаршия/. И още няколко идеи, ако имате разбира се време и сили - Миниатюр парк и пистата на Формула 1.
Ако сте в града през април или началото на май пък - непременно отидете до парка Емирган, за да видите лалетата.

Турската кухня ни е близка, въпреки че реално погледнато е доста различна от българската. В Истанбул има много неща, които трябва да се опитат - най-вече от месото и сладкишите. Едно от най-големите предимства на всичко е, че храната винаги е прясна и свежа. Хлябът почти винаги се приготвя на място. Във всеки район има множество малки закусвални с по няколко масички на тротоара с вкусна, пикантна и добре приготвена храна. Бакшишите не са задължителни, но около 5% от сметката е добре. Повечето заведения в туристическите части, където има много ресторанти, често в сметката се включва и 5% сервиз. Така или иначе ви препоръчваме да сядате в по-малките и не така туристически закусвални, в които се хранят местните хора. Там често се случва да видите едни цени на менюто, а накрая сметката ви да е по-малко с 2-3 лири - ако е например 16 турски лири, могат да ви вземат 14. Хлябът обикновено не се заплаща допълнително. Понякога може да се случи да ви таксуват с една напитка по-малко или пък да ви подарят чай от заведението. Но това не е някакво правило и не се случва навсякъде.
Алкохол не се сервира на местата, на които се хранят предимно местни хора, като закусвалните и дюнерджииниците например. Такъв можете да пиете в ресторантите за туристи – но на ваша отговорност, защото никой не може да ви гарантира за качеството. Ако много искате да пийнете – по-добре си вземете бира или вино от някой от кварталните магазини за напитки.
Водата от чешмата в Истанбул е силно хлорирана и не е подходяща за пиене. Препоръчително е да си купувате минерална вода.

Истанбул е един уникален град, който не може да се опише просто с думи. Той трябва да се види, докосне и почувства!

ВИЖТЕ НАШЕТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ИСТАНБУЛ - ТУК !
 
всички новини



Хотели Гърция