Вашата оценка

Новогодишни традиции по света

Новогодишни традиции по света
18.Декември.2015 г.
Един от най-интересните феномени на нашата планета е разнообразието от традиции и културното богатство, което трудно може да се обхване дори с цял куп книги. Тъй като коледните и новогодишни празници наближават, вижте няколко интересни традиции по света, свързани с посрещането им:
  • Испания - В навечерието на Нова година, испанците имат странната традиция да изяждат 12 зърна грозде (или uvas), лапвайки по едно зърно на всеки удар на часовника, отброяващ часовете до полунощ. Счита се, че този ритуал осигурява добро здраве и просперитет за всеки от месеците  на новата година. В някои от по-големите испански градове хората се събират на градския площад и ядат заедно гроздовите зърна, докато си предават един на друг бутилки с кава, вид леко газирано каталунско вино с бял или розов цвят.
  • Финландия - Дългогодишна финландска традиция е новата година да се прогнозира с... разтопен калай. Калаят се загрява и се излива в съд с вода, а по образуваните форми в течността се гадае бъдещето –формата на сърце означава сватба, корабът означава пътуване, а прасето е знак за изобилие от храна.
  • Панама - Статуи или по-скоро кукли на известни личности, наречени muñecos – с тях са свързани празничните традиции на панамците. Известните личности могат да са актьори или пък политици, спортисти или певци – техните кукли се изгарят публично сред празничния огън. Този ритуал, който странно напомня на африканските вуду ритуали с кукли, всъщност представлява старата година и се счита, че пречиства хората от злите сили, за да започнат начисто новата година. Макар да пръв погледа да е леко зловеща, тази традиция всъщност би трябвало да поласкава участниците в нея – в една от годините, например, е изгорена фигурата на първия златен олимпийски медалист на Панама, Irving Saladin.
  • Шотландия - По време на новогодишните празненства в Шотландия, наречени Хогманай (Hogmanay или ново утро), из цялата страна се изпълняват огнени ритуали. При тези церемонии, най-известни в малкото рибарско градче Стоунхейвън, няколко обучени човека обикалят града с огромни огнени топки, които въртят умело около себе си. Те символизират слънцето и се смята, че пречистват от лоши сили. Шотландците имат и ритуал, наречен "първи стъпки" (first-footing),който се изпълнява веднага след полунощ на 1-ви януари – който пръв премине прага на дома, трябва да носи дар (обикновено сол или уиски) за късмет на домакинството.
  • Филипините - Във Филипините кръглите форми, наподобяващи по форма монетите, се считат за символ на просперитета и богатството през новата година. Много домакинства поставят на видно място купчини с кръгли плодове, като често броят на плодовете е точно 12. Някои филипинци използват по-модерен прочит на традицията и носят дрехи на точки.
  • Беларус - По време на коледните празници в Беларус, неомъжените жени играят игри, за да видят бъдещето си – коя от тях ще се омъжи през новата година. В една от тях пред всяка жена се поставя купчина царевица и се пуска петел – към чиито куп се насочи петелът първо, тази жена ще се омъжи първа. В друга игра омъжена жена скрива предмети из къщата, а неомъжените й приятелки ги търсят – която намери хляб, ще се омъжи за богат мъж, а която открие пръстен, ще си намери красив съпруг.
  • Дания - Много датчани отбелязват Нова година със странна традиция – те посрещат полунощ върху столове, а когато настъпи моментът, скачат заедно от тях "в новата година". Този скок в месец януари се счита за символ на добър късмет и прогонване на лошите сили.
  • Естония - В предишните няколко десетилетия хората в Естония са се стремели да се хранят седем пъти на 31 декември. С това те са смятали, че си осигуряват изобилие през новата година, а всеки човек, изял седем ястия, разполага със силата на седем човека. Съвременният прочит на тази традиция, особено в столицата Талин, храната в този ритуал е заменяна най-често с алкохол.
  • Централна и Южна Америка - В Бразилия, Еквадор, Боливия и Венецуела се смята за символ на добър късмет на 31 декември да се носи специално бельо. В градове като Сао Паоло и Ла Паз например, магазините зареждат с разноцветно бельо няколко дена преди началото на празниците. Най-търсените цветове са червеното и жълтото, като червеният цвят се счита за символ на любовта, а жълтият е знак за добро финансово състояние.
всички новини



Хотели Гърция